+48/ 32 - 249 14 53, 32 - 32 346 03 06
Biuro czynne: Pn-Pt: 9-18
geotour@geotour.pl
Telefon alarmowy: 500 556 600
Słowacja
Słowacja
więcej ofert Słowacja
Język  
Słowacki
Ludność  
5,414 miliona osób
Powierzchnia  
49 036 km2
Stolica  
Bratysława
 
Motto
,,Bez práce nie sú koláče" - Bez pracy nie ma kołaczy
Nazwa
Co do samej nazwy tego kraju pochodzi ze słowiańskiego słowa Sloveni – "Słowianie". Słowacja stała się niezależnym państwem w styczniu 1993 r. po rozpadzie Czechosłowacji.
Geografia
To państwo należace do Unii Europejskiej od 2004r. Graniczy z Austrią, Polską, Czechami, Ukrainą oraz Węgrami, natomiast stolicą Słowacji jest Bratysława. Jest krajem górskim, ponieważ 61% jej powierzchni zajmują liczne pasma Karpat Zachodnich, takie jak: Tatry, Białe Karpaty, Małe Karpaty, Niżne Tatry, Rudawy Słowackie, Wielka Fatra, Mała Fatra oraz Karpat Wschodnich, takie jak: Bieszczady i Wyhorlat. Najwyższy punkt Słowacji stanowi tatrzański szczyt górski Gerlach (2655 m n.p.m.)
Klimat
Słowacja należy do strefy klimatu umiarkowanego. Pogórza północnej Słowacji charakteryzują się klimatem chłodnym, natomiast niziny południowej Słowacji – ciepłym. Między tymi obszarami zaznacza się klimat umiarkowanie ciepły. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 6 °C do 10 °C (stycznia: od 0 °C do –6 °C; lipca: od 16 °C do 20 °C)
Strefa czasowa
Co do strefy czasowej jest taka sama jak u nas w Polsce.Tydzień rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę.
Język
Językiem urzędowym Słowacji jest język słowacki, ale ze względu na mniejszość węgierską często używany jest także język węgierski. Język słowacki jest bardzo zbliżony do polskiego. Dlatego zrozumienie siebie nawzajem nie powinno sprawiać większych trudności. Możemy prowadzić rozmowę również po czesku lub angielsku.
Waluta
Jeśli już zdecydujemy się na zwiedzenie tego kraju, przede wszystkim musimy wiedzieć jaką tam walutą należy się posługiwać. Oficjalną jednostką monetarną Słowacji jest euro, nastomiast ciekawostką może być, że jeszcze w 2008r. posługiwano się koronami słowackimi.
Atrakcje
Park Snow Donovaly ośrodek narciarski, leżący przy drodze z Rużomberka do Bańskiej Bystrzycy. To popularne miejsce nie tylko wśród narciarzy, ale i turystów górskich (świetny punkt wyjścia wycieczek w Niżne Tatry i Wielką Fatrę). Kapielisko termalne Senec to piękne położone kąpielisko nad jeziorem. Senec leży zaledwie 20 km od stolicy Słowacji. Muzeum Spiskie w Lewoczy. Oprócz pięknego ratusza, zdobiącego rynek tego miasta, w jego skład wchodzi także Spiski Hrad - najpiękniejsze ruiny zamkowe na Słowacji. Ogród Zoologiczny w Bratysławie położony w stolicy kraju, Bratysławie. Jest - średnio licząc - o połowę mniej zasobny w zwierzęta, jak jego bojnicki konkurent - mieszka tu 150 gatunków zwierząt, które przyciągnęły w zeszłym roku ponad 287 tys. turystów. Ogród Zoologiczny w Bojnicach, najstarszy tego typu obiekt na Słowacji. Można tu zobaczyć ponad 300 gatunków zwierząt. Kąpielisko termalne spod Tatr - przebudowane i zmodernizowane Gino Paradise Beszeniowa - odwiedza je rocznie ponad 350 tys. klientów. Działa ono na bazie gorących źródeł wód leczniczych a na powierzchni woda osiąga temperaturę 60,5°C. Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego, mieszczące się w Bańskiej Bystrzycy. To ważne z punktu widzenia historii naszych południowych sąsiadów miejsce. Znajdujące się w miasteczku Szturowo kąpielisko termalne Vadaš jest jednym z największych na Słowacji. Znajduje się tu 8 basenów z wodą o temperaturze od 26 do 36°C. W lecie główną atrakcją jest pierwszy na Słowacji basen ze sztucznymi falami. Dobrze znany Polakom ośrodek narciarski Jasna w Niżnych Tatrach, który w lecie zamienia się w mekkę turystów pieszych i rowerzystów. Kąpielisko termalne z południowej części Słowacji - Podhájska. Na terenie kąpieliska znajduje się 10 basenów; w 5 z nich znajduje się woda geotermalna. Dzięki gruntownej rekonstrukcji całego obiektu. Tatralandia - największe kąpielisko termalne w Europie Środkowej, wraz z kompleksem zjeżdżalni i innych atrakcji przyciągnęło w ubiegłym sezonie prawie 570 tys. turystów. Kąpielisko termalne położone daleko na południu Słowacji Thermal Corvinus w mieście Veľký Meder. Dzięki bliskości Bratysławy, Wiednia i Budapesztu, a także dzięki pięknemu położeniu i łącznej powierzchni basenów przekraczającej 2 ha. Podtatrzańskie kurorty Smokowiec i Tatrzańska Łomnica, będące najlepszymi punktami wyjścia do wycieczek górskich. Największą atrakcją są tu kolejki linowe wywożące turystów na Hrebeniok oraz na drugi co do wysokości szczyt w Tatrach - Łomnicę, w zimie funkcjonujące jako ośrodek narciarski. Kompleks basenowo-hotelowy Aquacity Poprad. Położony u stóp Wysokich Tatr, nowoczesny, całoroczny kompleks basenów zewnętrznych i krytych, bazujący na naturalnej wodzie geotermalnej.
Pamiątki
Z naszej podróży po Słowacji warto przywieźć miejscowe produkty spożywcze, takie jak słynna czekolada studencką, różnego rodzaju batony, lentilki. Słowacja może pochwalić się bardzo dobry piwem, wyśmienitymi winami i różnego rodzaju likierami alkoholowymi, które w tym kraju są szczególnie tanie. Słowacy mają dobre sery. Na miejscu można wybrać się na miejscowe wyprzedaże organizowane przez centra handlowe, może uda nam się wybrać coś ciekawego dla nas i najbliższych.
Kuchnia
W dzisiejszej kuchni słowackiej wiele jest zapożyczeń od Węgrów, Czechów i Rusinów. Do rangi potrawy narodowej urosły bryndzové halušky - drobne kluseczki z ciasta ziemniaczano-mącznego podawane z bryndzą i okraszone smalcem ze skwarkami oraz śmietaną. Danie pochodzi z Liptowa, który słynął również z wyrobu znakomitych owczych serów. Obok świetnej bryndzy i bundzu ciągle rosnącym uznaniem cieszą się oravske korbaciky - coś w rodzaju oscypków formowanych w wiązki cieniutkich włókien, dostępne w wersji solonej lub dodatkowo wędzonej. Do oryginalnych słowackich potraw należą również liczne dania mączne (kluski, knedle z owocami), dania z baraniny i dziczyzny oraz wariacje na temat kiszonej kapusty. Z kuchni węgierskiej przejęto gulasz, w tym bogracz (g. kotlikovy) i paprykową zupę rybną halászlé. Stosowanie w sporych ilościach ostrych przypraw i czosnku to także wpływy węgierskie. Od Rusinów pochodzą pierogi i bliny, a od Czechów - knedliki i smażone karpie.
Napoje
Wśród trunków największą popularnością cieszą się wino, piwo i wódki owocowe, w zależności od regionu kraju, klimatu i zaszłości historycznych. Najbardziej renomowane gatunki win to m.in. Limbassky silvan, Pezinske biele, Racianska frankovka z Małych Karpat, Nitrianske knieza i Skalicky rubin, a także znakomite tokaje z Zemplinu. W czasie winobrania, a więc w połowie września, jest okazja do degustacji burciaku - wytłoczonego z winogron słodkiego soku tuż po pierwszej fermentacji, który ponoć odmładza ciało, choć bywa zdradliwy dla głowy i żołądka. Spirytualia spożywa się głównie w górzystych częściach kraju, gdzie w ubiegłym stuleciu po ciężkiej pracy na roli i w lasach lud wstępował do żydowskiej karczmy na wódkę. Charakterystyczne słowackie trunki to owocowe palenki, m.in. slivovica oraz jałowcówka (borovicka), a także podprawiana ziołami Demänovka. Piwo, niegdyś popularne w cieplejszych regionach, w których uprawiano chmiel, dziś pije się w całej Słowacji.
Przykładowe ceny
Przykładowe ceny Chleb : 0.75 E ( 3.1 ZŁ) Piwo : 0.7 E ( 2.9 ZŁ) Papierosy : 3.3 E ( 13.7 ZŁ) Taksówka : 0.8 E ( 3.3 ZŁ) Mięso : 5.4 E ( 22 ZŁ) Benzyna : 1.5 E ( 6.2 ZŁ) Zarobki: 700 E ( 2 900 ZŁ)
Ciekawostki i podsumowanie
Na sam koniec dodam jeszcze parę ciekawostek, które powinny Ciebie zaciekawić. - Kraj ten jest 6,3 razy mniejszy od Polski. - Główna religią jest katolicyzm, 63 %. - Kraj ten zamieszkuje około 10 000 Polaków. - Bratysława jest jedyna stolicą, która styka się z dwoma sąsiadującymi krajami, z Węgrami od południa i Austrią od zachodu. - W kraju tym znajduje się 228 zarejestrowanych zamków. Podsumowując myślę, że udało mi się przedstawić ten oto kraj w jak najlepszy sposób. Teraz pozostało zwiedzić Słowację, wraz z jego miastami i jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na ich temat. Również serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stronek, gdzie znajdziesz więcej atrakcyjnych i ciekawych ofert również do innych krajów: www.geotour.com.pl lub www.superwakacje.com.pl
Informacje
 • Motto
 • Nazwa
 • Geografia
 • Klimat
 • Strefa czasowa
 • Język
 • Waluta
 • Atrakcje
 • Pamiątki
 • Kuchnia
 • Napoje
 • Przykładowe ceny
 • Ciekawostki i podsumowanie
Newsletter
Promocje na e-mail
Geotour - Biuro Podróży [ www.geotour.com.pl ]Geotour - Lato 2019 [ www.geotour.turystyka.net ]HotelGuide - Rezerwacja Hoteli [ www.hotelguide.pl ]Norwegian - Norweskie Tanie Linie Lotnicze [ www.norwegian.net.pl ]Bilety Autobusowe Online [ www.biletyautobusowe.com.pl ]Tanie Przeloty [ www.tanieprzeloty.com.pl ]TANIE BILETY AUTOKAROWE [ EUROTICKET ONLINE ]Superwakacje Portal Turystyczny [ www.superwakacje.com.pl ]Ticket-on-Line [ www.ticket-on-line.pl ]Pielgrzymki [ www.pielgrzymki.info.pl ]Wycieczki [ www.wycieczki.net.pl ]Hotelguide [ www.hotelguide.pl ]
Copyright by KSI Media 2014. All rights reserved. Opublikowane na stronach materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.