+48/ 32 - 249 14 53, 32 - 32 346 03 06
Biuro czynne: Pn-Pt: 9-18
geotour@geotour.pl
Telefon alarmowy: 500 556 600
Portugalia
Portugalia
więcej ofert Portugalia
Język  
portugalski
Ludność  
10,46 miliona osób
Powierzchnia  
91 985 km2
Stolica  
Lizbona
 
Nazwa
Portugalia - "port", od nazwy rzymskiego portu Cale (dziś Porto ). Nazwa Cale może pochodzić do plemienia Callaeci żyjącego na północy od rzeki Duero . Z kolei średniowieczni historycy uważali, że nazwa oznacza "Port Galów". Wg innej teorii znaczy to "piękny port".
Geografia
Portugalia jest krajem leżącym w Europie Południowej na Półwyspie Iberyjskim. Ten niewielki kraj, charakteryzujący się wyżynno-górzystym krajobrazem, leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Portugalia należy do wysoko rozwiniętych państw świata, jest członkiem NATO i Unii Europejskiej.
Klimat
Portugalia położona jest w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy tylko z Hiszpanią. Większość osób zgodnie twierdzi, iż klimat Portugalii jest wprost idealny dla błogiego wypoczynku.Kraj ten położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Jest to klimat łagodny, charakteryzujący się krótkimi zimami i ciepłymi latami. W okresie zimowym wyraźnie zaznaczają się różnice pomiędzy północnymi a południowymi krańcami Portugalii. Wysunięte najdalej na południe państwa Algarve nawet zimą cieszy ciepłymi, słonecznymi dniami. Na plażach południa słońce świeci w zasadzie cały rok, tworząc idealne warunki do rozwoju turystyki. Oczywiście wieczory w tej okolicy bywają chłodne, a nawet zimne, ale jest to naturalne o tej porze roku. W stolicy kraju, Lizbonie, zimy są bardziej kapryśne: na przemian występują dni deszczowe i słoneczne. W zimowych miesiącach najchłodniej (ale bynajmniej nie mroźno) jest w centrum i na północy kraju. Prawdziwą zimę możemy natomiast zaobserwować w portugalskich górach, gdzie temperatura spada poniżej zera, a śnieg w Serra da Estrela oraz w pasmach na północy i wschodzie, zalega od listopada do lutego. Średnia temperatura powietrza w Portugalii zimą wynosi ok. 12°C.Wiosna do Portugalii przychodzi w kwietniu, choć znaczne ocieplenie odczuwalne jest dopiero w maju i czerwcu. Wysokie temperatury utrzymują się do września, z wyjątkiem Algarve, gdzie noce nawet w szczycie sezonu letniego mogą być chłodne. Woda oceanu u wybrzeży zachodniej Portugalii jest przeważnie chłodna, osiągając temperaturę ok. 22 stopni. W miesiącach letnich na obszarze całego kraju panują upały. Nawet na północy Portugalii, gdzie występuje stosunkowo duże prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu, może być nieznośnie gorąco. Temperatury latem mogą przekraczać 40 stopni Celsjusza.
Strefa czasowa
Co do strefy czasowej jest troszkę inna niż u nas. Bowiem są o 1 godzinę od nas do tyłu. My mamy przykładowo 2.00 to oni mają 1.00
Język
Jedynym językiem urzędowym w Portugalii jest język portugalski. Również doskonale poradzimy sobie tam w języku hiszpańskim jak i angielskim.
Waluta
Jeśli już zdecydujemy się na zwiedzenie tego pięknego kraju, przede wszystkim musimy wiedzieć jaką tam walutą należy się posługiwać. Oficjalną jednostką monetarną Portugalii jest euro.
Atrakcje
Jeżeli już przeszliśmy do waluty jaka obowiązuje w Portugalii wartałoby wspomnieć atrakcyjnych miejscach, które warto zwiedzić oraz o pamiątkach, które wartałoby tam zakupić. - Lizbona nazywana jest perłą Atlantyku. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych stolic europejskich. Urzeka swoim niepowtarzalnym klimatem łączącym stare z nowym. Alfama to najstarsza dzielnica miasta pełna wąskich zaułków i uliczek ze schodami. Koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę tramwajem nr 28 przejeżdżającym obok najważniejszych zabytków. Stary, żółty pojazd stał się symbolem, gdyż niemal zahacza o ściany i mury, kiedy powoli pnie się stromymi uliczkami. Trzeba tu odwiedzić Zamek św. Jerzego z XII wieku i katedrę. - Costa da Caparica to piękny, elegancki kurort z szeroką plażą, podobną do tych w Rio de Janerio, warto polecić też plaże Praia do Tamariz i Carcavelos. - 30 kilometrów na północ od Lizbony znajduje się Sintra. Położona na zalesionych wzgórzach, wśród których "gubią się" bajkowe wille z romantyczną Monserrate, tonącą w kwiatach ogrodu. Malownicze miasteczko słynie przede wszystkim z pałaców i zamków. Największą atrakcją jest "sen szalonego architekta" - Palacio Nacional da Pena czyli eklektyczna mieszanka stylów i kolorów. Palacio da Vila to najlepiej zachowany średniowieczny pałac w Portugalii, w którym można pobłądzić jak w labiryncie, a ze średniowiecznych ruin Zamku Maurów rozciąga się widok na ocean. Na zwiedzanie Quinta da Regaleira warto poświęcić kilka godzin. To kompleks składający się z pięknego pałacu, kaplicy, tuneli, parków, fontann i akwariów. Miasto zostało wpisane na listę UNESCO. - Z Sintry łatwo dostać się do Cabo da Roca – najbardziej wysuniętego na zachód przylądka Europy, gdzie na poszarpanym urwisku pyszni się latarnia z 1772 roku. - Wybrzeże Algarve i Praia da Rocha to raj dla turystów i jedne z naj­piękniejszych plaż w Europie. Błękit wody, złoty piasek, soczyście zielone palmy spowodują, że nie będzie się chciało wracać do domu! - Porto w 2001 roku było kulturalną stolicą Europy, a jego stare miasto zostało wpisane na Listę Światowe­go Dziedzictwa Kultury UNESCO. - Fatima to miejsce pielgrzymek chrześcijan z całego świata. To tutaj w 1917 roku obja­wiła się Matka Boża i do dziś miasto stanowi centrum kultu maryjnego. Czy to wszystkie atrakcje Portugalii? Oczywiście, że nie. Jeszcze możemy zwiedzić np. Coimbrę, Obidos, Bragę, Azulejos i wiele wiele innych miejsc:)
Pamiątki
Co do pamiątkach wartałoby przywieźć ze sobą: - Bardzo dużym powodzeniem wśród turystów cieszy się ceramika. Warto też zwrócić uwagę na przepięknie haftowane obrusy i serwetki. - Azulejos. Te niesamowite kafle ułożone są na ścianie każdej portugalskiej kuchni czy kościoła. Błękitno-białe albo kolorowe. Czasem można kupić je na miejscowych targach lub prosto od producenta. - Nie każdy wie, że Portugalia jest królestwem serów. Wytwarza się ich tutaj kilkadziesiąt rodzajów. Wiele z nich gospodynie domowe wytwarzają same w domach. Część z nich natomiast można kupić w sklepach, np. ser Queijo de Nisa czy Serra da Estrela. - Portugalczycy uwielbiają pić wino. Najlepszym i najpopularniejszym jest porto. Jego smak zawsze będzie nam przypominał o cudownie spędzonym czasie w Portugalii. - Pamiątką, która zawsze będzie nam przypominała o Portugalii jest również…figurka czerwonego koguta. Znajdziemy ją na każdym miejscowym bazarze i sklepie z pamiątkami. - Warto wybrać się na pchli targ. Kupimy tu stare, niepowtarzalne pamiątki, które z pewnością zachwycą naszą rodzinę i znajomych. Często sprzedawane są: stare widokówki, książki, płyty z muzyką fado, ręcznie robiona biżuteria czy unikalne ceramiczne filiżanki. Uwaga! Pamiętajmy, że między godziną 13:00 a 15:00 sklepy w Portugalii są nieczynne. Handlarze mają w tym czasie sjestę.
Kuchnia
Gdy już przeszliśmy temat atrakcji turystycznych Portugalii proponuję dowiedzieć teraz co nie co na temat kuchni portugalskiej. Zaskoczyć jednak może fakt, że ryby stanowią zaledwie 40% portugalskiej diety. Niewiele osób wie, że Portugalia jest również zagłębiem doskonałych mięs, wołowiny w szczególności. Na uwagę zasługują krowy rasy Barrosa, Mirandesa i Alentejana, ale również wieprzowina (szczególnie porco preto i porco ibérico), drób – np. kaczki, strusie, indyki, przepiórki. Często spożywane jest również mięso z koźlęcia, królika, kuropatwy. Nie ma portugalskiej kuchni bez portugalskiej oliwy, która ze względu na swe walory smakowe i najwyższą jakość, nazywana jest płynnym złotem. Większości posiłków towarzyszy kieliszek wina; o wyjątkowości portugalskiego wina jednak szczegółowo powiemy później. To co wyróżnia portugalską kuchnię, to nie tylko doskonałe produkty, z których przygotowywane są dania, to również celebracja, z jaką są spożywane. Godziny posiłków wyznaczają rytm dnia i są absolutną świętością w Portugalii. Śniadanie, to szybki posiłek w drodze do pracy. Zazwyczaj kawa i coś słodkiego, ewetnulanie tostowany chleb z masłem. Obiad spożywany jest najczęściej osobno na mieście, podczas godzinnej przerwy w pracy. Jednak na kolację, cała rodzina zbiera się przy wspólnym stole. To bardzo ważny posiłek dnia. Nie przypomina zupełnie polskiej kolacji. Składa się najczęściej z 2 dań. Każdy posiłek kończy się najczęściej małą filiżanką kawy.
Napoje
Jeśli już mowa o jedzeniu warto poruszyć jeszcze kwestię alkoholi. Z czym kojarzy się Portugalia? Przede wszystkim z winem porto. Warto jednak mieć świadomość, że to nie jedyny trunek serwowany w tym kraju. Na co więc mogą liczyć miłośnicy dobrego alkoholu, wybierając się do tego kraju? Okazuje się, że warto skosztowania jest wino stołowe, np. vinho da casa. Można je dostać naprawdę w bardzo atrakcyjnej cenie, w zamian za dobry smak i dobrą jakość. Na tym jednak nie można poprzestać. Trzeba pamiętać, że Portugalia to nie tylko porto, ale również madera - drugie najsłynniejsze wino tego kraju. W kraju tym dobrze jest też zasmakować tamtejszej wódki. Znane Portugalczykom jako aguardente są dość mocne, więc trzeba uważać. Warto zainteresować się np. Bagaço, która charakteryzuje się sporą "mocą". Ciekawa w smaku może być wódka Figo, która powstaje z fig. Jest smaczna, ale - jeśli jest spożywana w nadmiarze - może okazać się dość mocną. Dla koneserów trunków dobrym pomysłem będzie skosztowanie ziołowej brandy, czyli Licor Beirao. Dobra w smaku jest również Medronho czy Algarviana - z migdałów.
Przykładowe ceny
Przykładowe ceny Chleb (500 gram): 1 E ( 4.2 ZŁ) Piwo (sklep 0,5 litra): 0.95 E ( 4 ZŁ) Papierosy: 4.1 E ( 17 ZŁ) Taksówka (1 km): 0.6 E ( 2.3 ZŁ) Mięso (1 kg): 5.7 E ( 23.6 ZŁ) Benzyna (1 litr) : 1.6 E ( 6.7 ZŁ)
Ciekawostki i podsumowanie
Na sam koniec dodam jeszcze parę ciekawostek, które powinny Ciebie zaciekawić. - Gęstość zaludnienia wynosi 115 osób/km2. - Kraj ten jest 3,3 razy mniejszy od Polski. - Główna religią jest Katolicyzm, 81%. - Kraj ten zamieszkuje około 3 000 Polaków. - Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwii osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. Podsumowując myślę, że udało mi się przedstawić ten oto kraj w jak najlepszy sposób. Teraz pozostało zwiedzić Portugalię, wraz z jego miastami i jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat Portugalii. Również serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stronek, gdzie znajdziesz więcej atrakcyjnych i ciekawych ofert również do innych krajów: www.geotour.com.pl lub www.superwakacje.com.pl
Informacje
 • Nazwa
 • Geografia
 • Klimat
 • Strefa czasowa
 • Język
 • Waluta
 • Atrakcje
 • Pamiątki
 • Kuchnia
 • Napoje
 • Przykładowe ceny
 • Ciekawostki i podsumowanie
Newsletter
Promocje na e-mail
Geotour - Biuro Podróży [ www.geotour.com.pl ]Geotour - Lato 2019 [ www.geotour.turystyka.net ]HotelGuide - Rezerwacja Hoteli [ www.hotelguide.pl ]Norwegian - Norweskie Tanie Linie Lotnicze [ www.norwegian.net.pl ]Bilety Autobusowe Online [ www.biletyautobusowe.com.pl ]Tanie Przeloty [ www.tanieprzeloty.com.pl ]TANIE BILETY AUTOKAROWE [ EUROTICKET ONLINE ]Superwakacje Portal Turystyczny [ www.superwakacje.com.pl ]Ticket-on-Line [ www.ticket-on-line.pl ]Pielgrzymki [ www.pielgrzymki.info.pl ]Wycieczki [ www.wycieczki.net.pl ]Hotelguide [ www.hotelguide.pl ]
Copyright by KSI Media 2014. All rights reserved. Opublikowane na stronach materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.