+48/ 32 - 249 14 53, 32 - 32 346 03 06
Biuro czynne: Pn-Pt: 9-18
geotour@geotour.pl Telefon alarmowy: 500 556 600
Język |
Ludność |
Powierzchnia |
Stolica |
Motto
Motto kraju - "Wciąż dalej".
Nazwa
Hiszpania - "wyspa góralków " (małych ssaków). Feniccy osadnicy zobaczyli mnóstwo zajęcy (punickie tsepan) i pomylili je z góralkami, które znali z Afryki. Na monecie z Galby widnieje uosobienie Hispanii z królikiem u stóp, a Strabon Rzymianie zaadoptowali nazwę jako Hispania, stąd polska nazwa Hiszpania. We francuskim-normańskim nazwa brzmiała Spagne.Inna teoria wskazuje na preromańską (iberyjską lub celtycką) nazwę Sewilli – Hispalis. Wskazuje się również punickie słowa "ciemny", "odległy", "zaginiony".
Geografia
Hiszpania to kraj geograficznie bardzo zróżnicowany. Północ jest zielona (duża ilość lasów, łąk, parków), południe ciągle boryka się z problemami z wodą. Na południu dominują krajobrazy połpustynne, kolory to rudości, szarości i brudna żółć. Góry występują w sporej części kraju, zarówno na północy jak i południu, nie utrudniają jednak przemieszczania się.
Klimat
Hiszpanię można podzielić na cztery strefy klimatu. Klimat sródziemnomorski, głównie umiarkowany we wschodnich i południowych rejonach kraju: lato ciepłe i łagodne, pory deszczowe na wiosnę i jesień. W głębi kraju: mroźna zima z częstymi opadami śniegu na północy oraz gorące lato. Północ nad wybrzeżem Atlantyku: opady głównie w zimie, nieco chłodniejsze ale nadal ciepłe lato. Klimat podzwrotnikowy na Wyspach Kanaryjskich: wysokie temperatury przez cały rok (18oC - 24oC).
Strefa czasowa
Co do strefy czasowej jest taka sama jak u nas w Polsce.Tydzień rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę.
Język
Językiem urzędowym występującym w Hiszpanii jest język hiszpański. Owszem w języku portugalskim czy angielskim bez problemu także się dogadamy.
Waluta
Jeśli już zdecydujemy się na zwiedzenie tego pięknego kraju, przede wszystkim musimy wiedzieć jaką tam walutą należy się posługiwać. Oficjalną jednostką monetarną Hiszpanii jest euro. W każdym większym mieście nie ma problemów z bankami i bankomatami, których jest wiele - praktycznie na każdym rogu. Hiszpańskie banki są czynne najczęściej do 14, niektóre raz w tygodniu przyjmują interesantów również po południu (nie dotyczy to okresu wakacyjnego).Należy bardzo uważać na kantory w małych miejscowościach turystycznych, gdyż nakładają one straszne prowizje i na takiej wymianie jest się zwyczajnie stratnym. Banki bardzo niechętnie wymieniają pieniądze. Albo w ogóle tego nie robią, albo żądają w zamian zapłaty. Bardzo powszechne są płatności kartą. W Hiszpanii żeby zapłacić kartą należy okazać jakiś dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie można płacić cudzą kartą, nawet jeśli dysponuje się dokumentami tej osoby.
Atrakcje
Jeżeli już przeszliśmy do waluty jaka obowiązuje w Hiszpanii wartałoby wspomnieć atrakcyjnych miejscach, które warto zwiedzić oraz o pamiątkach, które wartałoby tam zakupić.
- Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli - gotycka katedra, powstała w Sewilli w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów. Katedra jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie.
- Casa Mila (La Pedrera) - znaczy Dom Mili - to budynek w Barcelonie powstały w latach 1906-1910. Zaprojektował go i wykonał Antoni Gaudí dla przedsiębiorcy Pere Mili i Jego żony. Jest to najbardziej dojrzały i ostatni projekt "świecki" tego architekta. Casa Milá, jak pragnął sam Gaudí, miała być odpowiedzią na brak interesujących budynków w mieście. Ze względu na prezencję (budynek wygląda jak potężny skalny blok) barcelończycy przezwali go La Pedrera, co znaczy Kamieniołom.
- Akwedukt w Segowii jest jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych reliktów rzymskiej obecności na półwyspie Iberyjskim. Jest też symbolem Segowii, uwiecznionym nawet na herbie miasta.
- Plac Hiszpański w Sewilli.
- Casa Batlló – budynek znajdujący się przy Passeig de Gracia 43 w Barcelonie, przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Budynek jest bogato zdobiony, a na jego fasadę składają się liczne elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych, takich jak: kości (forma balkonów), łusek (dach), rybie łuski (płytki pokrywające ściany). Ponadto łuskowany dach przypomina smoka, co nawiązuje być może do legendy o św. Jerzym i smoku, stanowiącej element narodowej tożsamości Katalończyków
- Sagrada Familia - Świątynia Pokutna Świętej Rodziny – secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej, uważany za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku do dzisiaj jej nie skończono.
- Santiago de Compostela - miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Od średniowiecza znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek.
- Alhambra - warowny zespół pałacowy w Grenadzie w andaluzyjskim regionie Hiszpanii, zbudowany w latach 1232–1273. Alhambra była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii.
- Alkazar w Sewilli - sławny pałac królewski, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii
- Wielki Meczet w Kordobie, zwany po hiszpańsku La Mezquita, pochodzący z VIII w., wielokrotnie przebudowywany, służy obecnie za katedrę rzymskokatolicką diecezji Córdoba w Hiszpanii.
Oczywiście to nie wszystkie atrakcje Hiszpanii :)
Pamiątki
Co przywieźć z Hiszpanii?
- Naszych przyjaciół będziemy mogli obdarować słoiczkiem oliwek, pysznym serem (manchego, tetilla) czy dojrzewającą szynką. Te produkty kupimy oczywiście również w Polsce, ale z całą pewnością ich smak nie będzie dorównywał tym hiszpańskim. Hiszpania słynie również z przepysznych oliw z oliwek i octów balsamicznych.
- Nie zapomnijmy również o hiszpańskim alkoholu. Największą popularnością cieszą się wina Sherry i Malaga. Warto też zapoznać się ze smakiem lokalnego piwa. W Sewilli kupimy np. piwo Cruzcampo, w Madrycie - Mahou, natomiast w Maladze – San Miguel.
- Nic tak nie ucieszy kobiety jak nowa biżuteria, a w Hiszpanii jej wybór jest ogromny! Ręcznie robione kolczyki i bransoletki zachwycą każdą koneserkę oryginalnych wzorów.
- Jednym z symboli Hiszpanii są koronkowe wachlarze. Kupimy je niemal na każdym kroku. Te lepszej jakości kosztują nawet 100 EUR, te typowo "jarmarczne" - 3-5 EUR.
- Warto też zastanowić się nad przepięknymi wyrobami ceramicznymi. Po wakacjach, gdy trzeba będzie wrócić do codziennego życia, łyk kawy z hiszpańskiej porcelany z pewnością pobudzi nas do życia.
- W każdym kraju, również w Hiszpanii, straganowe stoiska wprost uginają się od nadmiaru towaru. Do wyboru mamy zwykle: miniaturki najpiękniejszych hiszpańskich budowli, figurki byków, magnesy na lodówkę, maskotki, T-shirty czy kubki. Niestety, większość tych przedmiotów nie została wyprodukowana w Hiszpanii, tylko w Chinach. Na żadnym stoisku nie może również zabraknąć flagi Hiszpanii. Jest to jedna z najczęściej kupowanych pamiątek.
- Turyści często decydują się także na zakup ubrań. Kobiety wybierają kolorowe pareo i chusty na szyję, panowie natomiast koszulki z nazwiskami hiszpańskich piłkarzy lub z wizerunkami byków.
- Miłośnicy hiszpańskiej muzyki powinni zaopatrzyć się w płyty CD. W Polsce te oryginalne są mało dostępne. W długie, zimowe wieczory przyjemnie będzie posłuchać hiszpańskiej gitary czy dźwięków fado.
- Dużym powodzeniem wśród turystów cieszą się także hiszpańskie instrumenty, np. kastaniety.
Kuchnia
Gdy już przeszliśmy temat atrakcji turystycznych Hiszpanii proponuję dowiedzieć teraz co nie co na temat kuchni hiszpańskiej.
Gastronomia jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu Hiszpanii. Na północy królują dania zawiesiste, na bazie mięsa, roślin strączkowych, w stylu gulaszów, sosów itp. Południe to dania na bazie ryżu, owoców morza, oliwy z oliwek. Najlepsze owoce morza można zjeść w Galicji, paellę w Walencji, salmorejo i gazpacho w Andaluzji, a flaki w Madrycie. Hiszpanie jedzą dużo, a główny posiłek późno. Kolacja w restauracji o 22 to norma. Nie rezygnują przy tym z licznych tapas i deserów. Przystawki, a czasami również i główne danie zazwyczaj jedzą z jednego talerza, który kelner stawia na środku stołu.
Zwyczajowe menu w porze obiadowej składa się z trzech dań: może to być sałatka ze świeżych warzyw lub makaron na pierwsze danie oraz mięso z (frytkami lub bez) albo ryba z ryżem na drugie. Smaczna katalońska kiełbasa butifarra jest też dość często spotykana w menu. Z mięs: jagnięcina, wołowina, drób lub… królik. Z ryb/owoców morza dość często dorada, dorsz, mątwa, krewetki, langusta, natomiast z dodatków u nas niezbyt popularnych - ślimaki.
Do posiłków zawsze podawany jest chleb i nie ma znaczenia czy jesz akurat fasolkę w sosie czy też kurczaka z frytkami. Chleb na stole zawsze jest. Zamiast masła, Katalończycy używają do chleba oliwy z oliwek i nacierają go specjalnym gatunkiem pomidora, czasem posypią solą. Prawdziwy przysmak, polecam!
Na koniec obowiązkowo deser. Niezależnie czy jesz w restauracji, w domu czy w pracy, deser zawsze jest (w postaci ciastka, owocu, czy np. lodów lub kremu katalońskiego w restauracji).
W Katalonii nie serwuje się typowych dla nas zup, ale raczej zupy-kremy z warzyw. Bardzo popularne latem jest gazpacho, pomidorowy chłodnik.
Każdy Hiszpan kończy posiłek kawą, która podawana jest na kilka lub kilkanaście rodzajów zależnie od regionu. Zresztą kawa funkcjonuje w Hiszpanii nieco na zasadzie herbaty - pije się jej dużo i przy każdej nadarzającej się okazji. Rano, w południe, wieczorem. Czasem nawet przed snem.
Napoje
A co z napojami?
Hiszpanie mają wiele rodzajów trunków, które można nazwać tradycyjnymi. Spośród napojów gorących wymienić można na przykład Café con leche czyli dużą kawę w proporcjach 50% kawy i 50% mleka, café cortado - kawa z eksperesu z niedużą ilością mleka. Popularna jest także gorąca czekolada podawana z batonami z ciasta (churros).
Spośród napojów zimnych popularna jest horchata - mleczny napój zrobiony z zielonych migdałów (chufas). Równie popularna jest Gaseosa czyli musująca lemoniada, którą można pijać także z dodatkiem wina.
Spośród napojów alkoholowych najbardziej popularne jest wino, dlatego też jest ich bardzo wiele rodzajów. Hiszpańskie piwa najczęściej są butelkowane, rzadziej beczkowane. Najbardziej znane gatunki piw to San Miguel, Cruzcampo i Águila.
Chyba najbardziej znanym w Polsce hiszpańskim napojem jest Sangria czyli mieszanina czerwonego wina, kawałków owoców, cukru i gaseosa (lemoniady).
Przykładowe ceny
Przykładowe ceny
Chleb : 0.9 E ( 3.75 ZŁ) Piwo : 0.8 ( 3.3 ZŁ) Papierosy : 4.3 ( 17.9 ZŁ) Taksówka : 1 E ( 4.2 ZŁ) Mięso : 6 E ( 25 ZŁ) Benzyna : 1.4 E ( 5.8 ZŁ)
Ciekawostki i podsumowanie
Na sam koniec dodam jeszcze parę ciekawostek, które powinny Ciebie zaciekawić.
- Gęstość zaludnienia wynosi 94 osób/km2.
- Kraj ten jest 1,6 razy większy od Polski.
- Główna religią jest katolicyzm, 73%.
- Średnia długość życia wynosi 80 lat.
- Kraj ten zamieszkuje około 45 000 Polaków.
- Mają największą liczbę barów ze wszystkich krajów UE (1 bar na 129 osób).
- Jest to jedyny kraj w Europie, który produkuje banany.
Podsumowując myślę, że udało mi się przedstawić ten oto kraj w jak najlepszy sposób. Teraz pozostało zwiedzić Hiszpanię, wraz z jego miastami i jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat Hiszpanii. Również serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stronek, gdzie znajdziesz więcej atrakcyjnych i ciekawych ofert również do innych krajów: www.geotour.com.pl lub www.superwakacje.com.pl
|
Informacje
|
Copyright by KSI Media 2014. All rights reserved. | Opublikowane na stronach materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. |