+48/ 32 - 249 14 53, 32 - 32 346 03 06
Biuro czynne: Pn-Pt: 9-18
geotour@geotour.pl
Telefon alarmowy: 500 556 600
Finlandia
Finlandia
więcej ofert Finlandia
Język  
fiński
Ludność  
5,439 miliona osób
Powierzchnia  
338 424 km2
Stolica  
Helsinki
 
Motto
Przysłowie fińskie - ,,Bezpieczeństwo osiągniesz nie wznoszeniem ogrodzeń, ale otwieraniem bram''
Nazwa
Finland – "Kraj Finów". Pierwotnie Finami nazywano Lapończyków ( Samów ). Słowo może pochodzić od germańskiego rdzenia fen – "bagno"; lub z rdzenia znaczącego "nomadyczni zbieracze i łowcy"
Geografia
Finlandia to raczej płaski kraj, porośnięty w większości lasami, z niezliczoną ilością jezior, szczególnie w południowej części. Północ bardziej wyżynna, z najwyższym punktem kraju – Halti (1324n.p.m.). Północ i południe kraju znacznie się różnią. Na południu, zamieszkanym przez większość ludności, skupione są wszystkie większe miasta – Helsinki (stolica), Turku, Tampere, Espoo. Na słabo zaludnionej północy łatwiej spotkać na szosie renifera niż samochód. Doskonałe drogi pozwalają dojechać praktycznie wszędzie, jeśli tylko ma się samochód.Na południowym zachodzie kraju znajduje sie archipelag Turku. Część wysp tego archipelagu to Wyspy Alandzkie. Prawdopodobnie jest to największy archipelag na świecie pod wzgledem ilości wysp co sprawia, że jest on szczególnie malowniczy. Większość z nich jest zupełnie niezamieszkana i nie mozna się na nich osiedlać. Za to do zamieszkanych wysp mozna dopłynąc małymi promami za darmo.
Klimat
Południowa część Finlandii leży w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego przejściowego. Natomiast północ (w tym Fińska Laponia) jest w zakresie klimatu okołobiegunowego subpolarnego. Średnie temperatury lipca na południu wynoszą od +17 do +18°C i od +14 do +15 °C na północy (w najchłodniejszym miejscu pod Kilpisjärvi +12°C). W styczniu średnie temperatury wynoszą –2°C na Wyspach Alandzkich, –4°C na południowym wybrzeżu, w środkowej części kraju od –8 do –10°C i –14°C na północy.
Strefa czasowa
Co do strefy czasowej mają troszkę inną niż my, albowiem są do przodu o jedną godzinę, np. gdy u nas jest 1.00, u nich jest 2.00.
Język
Obowiązują dwa języki urzędowe - fiński i szwedzki. Językiem fińskim posługuje się 91.5 % ludności a szwedzkim 5,5% ludności. W kontaktach biznesowych powszechnie używa się angielskiego.
Waluta
Jeśli już zdecydujemy się na zwiedzenie tego pięknego kraju, przede wszystkim musimy wiedzieć jaką tam walutą należy się posługiwać. Oficjalną jednostką monetarną Finlandii jest euro.
Atrakcje
Jeżeli już przeszliśmy do waluty jaka obowiązuje w Finlandii wartałoby wspomnieć atrakcyjnych miejscach, które warto zwiedzić oraz o pamiątkach, które wartałoby tam zakupić. Finlandia to kraina 60 tys. jezior, które znajduję się głównie w południowo-wschodniej części kraju, na Pojezierzu Fińskim. Jeziora te powstały na skutek lodowca, który istniał na tych terenach ponad 10 tys. lat temu. Największe jezioro Finlandii to Saimaa - 4400 km2. Duża część turystów odwiedzających Finlandie udaje się właśnie w jej okolice gdzie uprawiać można żeglarstwo, wędkarstwo czy tradycyjnie wypocząć na łonie natury i spędzić na jej łonie wymarzone wakacje. Do głównych atrakcji Finlandii zaliczyć można Suomenlinnę - twierdzę położoną na kilku wyspach w Helsinkach. Ma ona duże znaczenie kulturowe i jest znana każdemu mieszkańcowi Finlandii. W 1991 roku Suomenlinna została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz twierdzy na wyspach znajdują się również, szkoła Marynarki Wojennej liczne restauracje oraz kawiarnie dla turystów. Dotarcie do niej to żaden problem gdyż kursuje tam prom, który zabierze nas z rynku głównego Helsinek. Helsinki to stolica Finlandii w której, znajduje się wiele zabytków z XIX wieku, ale można znaleźć tutaj i starsze, chociażby w dzielnicy Kruununhaka, gdzie stoją domy pochodzące z XVI-XVII wieku. Główną atrakcję stanowi tu; Plac Senacki "Senaatintori", Uniwersytet Yliopisto, parlament z końca XIX wieku (siedziba rządu Finlandii), Pałac Prezydencki z końca XIX w., Most Pitkasilta z 1878 roku oraz największy i najstarszy park Kaivopuisto. Turku i Tampere. Częstym celem podróżujących po Finlandii turystów jest również miasto Turku. Leży ono w południowo-zachodniej części Finlandii i jest jej dawną stolicą. Turku jest także ważnym portem morskim, w którym znajduje się najstarszy uniwersytet założony w 1640 roku. Znajduje się tutaj najstarszy Zamek Finlandii Turunlinna, z 1150 roku będący, byłą siedzibą gubernatorów i książąt. Warto również zobaczyć tu katedrę z 1250, bazylikę z 1285, klasztorr z 1443 oraz pozostałości średniowiecznego miasta. Jednym z z najsłynniejszych miast współczesnej Finlandii jest Tampere. Miasto to rozsławione zostało tym iż znajduje się tu siedziba główna firmy Nokia oraz średniowieczny kościół z 1440 roku jak i ratusz miejski pochodzący z 1890 roku. "Białe Noce" Finlandii. Do jedynych i niepowtarzalnych atrakcji Finlandii należy tak zwana "Zorza Polarna". Zjawisko to występuje w zależności od aktywności magnetycznej słońca zaś w Laponii można je obserwować przez całą zimę. Efekt tak zwanych "białych nocy" pozostawia niepowtarzalne wrażenie z pobytu w tym pięknym kraju.
Pamiątki
Co do pamiątek można zaliczyć m.in: - Japonia ma sushi, Francja żaby i ślimaki, a Finlandia – renifery! Do kraju przywieziemy konserwy z tego mięsa. Warto obdarować nimi przyjaciół. Większość z nich pewnie nawet nie słyszała, że w krajach skandynawskich renifer uchodzi za prawdziwy smakołyk. Kolejnym przysmakiem są Salmiakki, czyli słone lukrecje. Finowie uwielbiają te słone cukierki, może i my się w nich zakochamy? - Koneserzy piwa powinni zakupić Lapin Kulta. Ciekawostką jest, że Browar został założony w 1873 roku. Jeśli już jesteśmy przy alkoholu, to godna polecenia jest wódka Koskenkorva. - Obrazy, widokówki, zdjęcia. Na ulicach większych miast spotkać można artystów sprzedających własnoręcznie malowane obrazy. Nie jest to tania pamiątka, ale z pewnością piękna i oryginalna. Znacznie tańszą alternatywą są kartki pocztowe w formie widokówek. Je również możemy powiesić na ścianie – wystarczy je tylko włożyć do ramek. - Szkło i ceramika. Warto zwrócić uwagę na unikalne wyroby ze szkła i ceramiki. W Helsinkach niezwykle popularne jest szkło firmy littala – charakteryzuje je niezwykła jakość. Jest to dość droga pamiątka, jednak z pewnością warta uwagi. Na stoiskach i bazarach znajdziemy tańszą ceramikę, równie piękną choć już nie tak oryginalną. - W Finlandii jest wiele sklepów z ekologicznymi i przyrodniczymi rzeczami. Kupimy tam przykładowo płytę CD z odgłosami lasu albo szumu morza, aromatyczne herbaty, rzeczy niezbędne do sauny czy dekoracje do domu. Wszystko związane jest z naturą. - W Finlandii kupimy również wiele innych rzeczy, np. fińskie lalki, magnesy i breloczki, kubki z flagą Finlandii czy dobrej jakości, ciepłe swetry. Nie zapomnijmy też o Muminkach – naszych bohaterach z dzieciństwa. Znajdziemy z nimi koszulki, kubki oraz obudowy na telefon.
Kuchnia
Gdy już przeszliśmy temat atrakcji turystycznych Finlandii proponuję dowiedzieć teraz co nie co na temat kuchni fińskiej. Obfitość jezior sprawia, ze na fińskich stołach często pojawiają się ryby w rozmaitej postaci, np. wędzone, serwowane w słodkim majonezie albo śledzie na słodko w czerwonym winie. Wigilijnym przysmakiem jest suszony dorsz w białym sosie, wędzony latem, a przed podaniem moczony w specjalnym ługu, a potem długo gotowany. W połowie sierpnia rozpoczyna się sezon rakowy (rapu aika); na celebrowanych przyjęciach gość spożywa nawet 30-40 raków, popijając wódką. Codzienny jadłospis trudno sobie wyobrazić bez kwaśnego mleka piimä (przygotowywanego na specjalnej zakwasce) i solonego masła (niesolone jest rzadkością). Spośród świątecznych rarytasów warto wymienić paszteciki z suszonymi śliwkami (świąteczne), rogaliki sarvet, lapońska wędzona polędwica z renifera oraz solonego łososia. Mieszkańcy Finlandii pochłaniają ogromne ilości mleka (maito). Popijają nim nie tylko jedzone na śniadanie bułki z masłem i dżemem, ale także dania obiadowe, w tym śledzie i gulasz! Wielu amatorów mają wyroby pochodne - zsiadłe mleko piimä, kefir, jogurt i słodka śmietana. Wyjątkowo popularna jest kawa (pięć filiżanek dziennie to norma), ale trzeba uczciwie zaznaczyć, że na ogół jest dość słaba, by nie rzec - cienka. Podobno statystyczny Fin wypija jej więcej niż... Brazylijczyk. Zapotrzebowanie na mleko i kofeinę wiąże się prawdopodobnie z warunkami geograficzno-klimatycznymi Finlandii.
Przykładowe ceny
Przykładowe ceny Chleb : 2 E ( 8.3 ZŁ) Piwo : 2.5 E ( 10.3 ZŁ) Papierosy : 5 E ( 20 ZŁ) Taksówka : 1.5 E ( 6.2 ZŁ) Mięso : 10 E ( 42 ZŁ) Benzyna : 1.7 E ( 6.9 ZŁ) Zarobki: 2 000 E ( 8 300 ZŁ)
Ciekawostki i podsumowanie
Na sam koniec dodam jeszcze parę ciekawostek, które powinny Ciebie zaciekawić. - Gęstość zaludnienia wynosi 16 osób/km2. - Kraj ten jest podobnej wielkości co Polska. - Główna religią jest luteranizm. - Średnia długość życia wynosi 78,6 lat. - Kraj ten zamieszkuje około 5 000 Polaków. - Finlandia jest jedynym krajem na świecie, który nadaje wiadomości w języku łacińskim. - Wysokość mandatów jest proporcjonalna do zarobków (rekordzista z rocznym budżetem około 7 milionów euro dostał mandat w wysokości 116 000 euro). Podsumowując myślę, że udało mi się przedstawić ten oto kraj w jak najlepszy sposób. Teraz pozostało zwiedzić Finlandię, wraz z jego miastami i jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat Finlandii . Również serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stronek, gdzie znajdziesz więcej atrakcyjnych i ciekawych ofert również do innych krajów: www.geotour.com.pl lub www.superwakacje.com.pl
Informacje
 • Motto
 • Nazwa
 • Geografia
 • Klimat
 • Strefa czasowa
 • Język
 • Waluta
 • Atrakcje
 • Pamiątki
 • Kuchnia
 • Przykładowe ceny
 • Ciekawostki i podsumowanie
Newsletter
Promocje na e-mail
Geotour - Biuro Podróży [ www.geotour.com.pl ]Geotour - Lato 2019 [ www.geotour.turystyka.net ]HotelGuide - Rezerwacja Hoteli [ www.hotelguide.pl ]Norwegian - Norweskie Tanie Linie Lotnicze [ www.norwegian.net.pl ]Bilety Autobusowe Online [ www.biletyautobusowe.com.pl ]Tanie Przeloty [ www.tanieprzeloty.com.pl ]TANIE BILETY AUTOKAROWE [ EUROTICKET ONLINE ]Superwakacje Portal Turystyczny [ www.superwakacje.com.pl ]Ticket-on-Line [ www.ticket-on-line.pl ]Pielgrzymki [ www.pielgrzymki.info.pl ]Wycieczki [ www.wycieczki.net.pl ]Hotelguide [ www.hotelguide.pl ]
Copyright by KSI Media 2014. All rights reserved. Opublikowane na stronach materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.