+48/ 32 - 249 14 53, 32 - 32 346 03 06
Biuro czynne: Pn-Pt: 9-18
geotour@geotour.pl
Telefon alarmowy: 500 556 600
Austria
Austria
więcej ofert Austria
Język  
niemiecki
Ludność  
8,474 miliona osób
Powierzchnia  
83 855 km2
Stolica  
Wiedeń
 
Nazwa
Co do samej nazwy Austria – od Österreich, co dosłownie oznacza „marchię wschodnią”. Te ziemie były bowiem wschodnim krańcem państwa Karola Wielkiego.
Geografia
Austria (Republika Austrii) jest to kraj leżący w Europie Środkowej, pozbawiony dostępu do morza. Sąsiaduje z: Niemcami, Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią, Włochami, Szwajcarią i Lichtensteinem. Powierzchnia kraju wynosi ok. 83,9 tys. km2. Liczba mieszkańców to ok. 8,1 mln. Stolicą kraju jest Wiedeń. Innymi ważnymi miastami są: Linz, Graz, Salzburg, Innsbruck i Klagenfurt. Austria jest krajem górzystym. Aż 65% jej powierzchni zajmują Alpy, a 10% stanowi Masyw Czeski, który rozcinają liczne kotliny śródgórskie. Jedynie we wschodniej części kraju znajdują się tereny nizinne, które stanowi Kotlina Wiedeńska.Najwyższym szczytem kraju jest Grossglockner położony w Wysokiech Taurach, o wysokości 3 797 m n.p.m.
Klimat
Austria znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Jest on jednak silnie modyfikowany przez ukształtowanie powierzchni kraju i znaczne wysokości n.p.m. Roczne sumy opadów wynoszą od 500 - 900 mm na terenach nizinnych do ponad 2 000 mm na obszarach górskich. Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca lipca, notowana w stolicy kraju, wynosi 20oC, natomiast najzimniejszego miesiąca stycznia spada do -2oC.
Strefa czasowa
Co do strefy czasowej jest taka sama jak u nas w Polsce.Tydzień rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę.
Język
Ludność austriacka jest w 98% niemieckojęzyczna. Język niemiecki jest też urzędowym językiem w Austrii. Ponadto istnieją trzy uznane języki mniejszości: język chorwacki, węgierski i słoweński. Pierwszym językiem obcym jest język angielski. Wielu Austriaków nie posługuje się żadnym językiem obcym.
Waluta
Jeśli już zdecydujemy się na zwiedzenie tego pięknego kraju, przede wszystkim musimy wiedzieć jaką tam walutą należy się posługiwać. Oficjalną jednostką monetarną jest euro.
Atrakcje
Jeżeli już przeszliśmy do waluty jaka obowiązuje w Austrii wartałoby wspomnieć atrakcyjnych miejscach, które warto zwiedzić oraz o pamiątkach, które wartałoby tam zakupić. Gesäuse jest najmłodszym parkiem narodowym Austrii. Obejmuje spory fragment Alp Ennstalu (Anizyjskich) z ponad dwutysięcznymi szczytami (Hochtor 2369 m n.p.m.) przeglądającymi się w jeziorkach, wapiennymi turniami, alpejskimi łąkami i spokojnymi wioskami, jak Johnsbach. Biblioteka w Admont oszałamia. Biel, róż i błękit wiją się na suficie, splatają ze złoceniami na kolumnach i rzeźbach, wciągają w trójwymiarową grę dla oczu. W ogromie przestrzeni (70 m dł., 14 m szer. I 12 m wys.), pod siedmioma kopułami człowiek czuje się mały, tak jak powinien w obliczu Boga i "czterech rzeczy ostatecznych": Śmierci, Sądu Ostatecznego, Nieba i Piekła, które wyrzeźbił Josef Stammel.Na półkach spoczywa tu ok. 70 tys. książek, z których najstarsze mają ponad 400 lat. Te najcenniejsze, jak trzytomowa Biblia z XI w., spoczywają jednak w zamknięciu, chronione przed negatywnym wpływem światła i powietrza. Radstadt zachęca do zejścia na chwilę z siodełka i niespiesznego spaceru krętymi uliczkami pamiętającymi XIV-XV wiek. Wieże Hexenturm, Teichturm i Kapuzinerturm pamiętają oblężenie miasta podczas powstania chłopskiego w latach 1526/27. Fortyfikacje Radstadt służyły zresztą kapucynom aż do 1978 roku. Bad Aussee otaczają łąki pełne żonkili. To z nich powstają kwiatowe rzeźby (w tym roku na ulicach podziwiać można było m.in. misia zlizującego miód, Kaczora Donalda, samochód Flintstone’ów i to na chodzie czy Conchitę Wurst, która – już realna – była gwiazdą narcyzowej parady po jeziorze wieńczącej święto), to one promują miasto, to w nich toną wąskie, kręte uliczki miasta. Narzissenfest (corocznie w ostatnim tygodniu maja) nie jest tak stary, jak mogłoby się wydawać – pierwszy raz odbył się w Bad Aussee w 1960 r. To urocze miasto położone jest tuż obok dwóch jezior (Altausseer See i Grundlsee) w sercu Austrii, o czym świadczy pomnik w centrum - tak symboliczny, jak symboliczny dla Austrii jest widok drewnianego domku wśród pola traw i kwiatów z jeziorem, w którym odbijają się ośnieżone szczyty. Altirdning i "Im Stall" głównie ze względu na jego świetną lokalizację umożliwiającą codzienne kilkudziesięciokilometrowe wycieczki po okolicach: Gesäuse z Admont na wschodzie, Bad Aussee i region Salzkammergut ze słynnym Hallstatt na północy, Dachstein z lodowcem i niezwykłymi widokami z platformy SkyWalk, Schladming i Radstadt na zachodzie (dla tych, którzy zapuszczą się jeszcze dalej, mogą odwiedzić Bischofshofen, potężną twierdzę Hochwerfen czy niezwykle malownicze wodospady Liechtensteinklamm koło Sankt Johann im Pongau). W okolicach samego Irdning na uwagę zasługują zamek Trautenfels czy malownicza wioska Pürgg. Cały region dźwięczy od nazw znanych z zawodów w telewizji i zimowych wypadów: Schladming, Ramsau, Bad Mitterndorf, Tauplitz, Flachau.
Pamiątki
Co warto przywieźć bliskim z Austrii? Austria słynie z pięknych kryształów Swarovskego. Możemy je kupić bliskim na pamiątkę pod przeróżną postacią – nie tylko biżuterii, ale także breloczków czy zabawek. Sklepowe półki uginają się pod wyśmienitymi słodyczami. Za typowo austriackie uważane są te z wizerunkiem Mozarta. Słynne Mozartkugeln i ich pochodne w postaci czekolad, batoników, pralinek itp. Najbardziej tradycyjne są oczywiście te okrągłe Smakoszy alkoholi z różnych stron świata z pewnością ucieszy austriackie wino, nalewka lub sznaps (Schnaps). Warto zwrócić szczególną uwagę na alkohole producentów z Wachau czy piwo z miasta Zwettl.Wyborne lokalne piwa dostaniemy na każdym kroku i w niewielkiej cenie – to bardzo uniwersalna i niedroga, ale za to krótkotrwała, pamiątka.Jeśli nie podróżujemy samochodem, minusem alkoholu w postaci pamiątki jest jego waga. Jeśli traficie w Austrii na przetwory warzywne sygnowane nazwiskiem Stekovics, wiedzcie, że jest to przedmiot warty zakupu – także w roli pamiątki. Erich Stekovics to innowacyjny rolnik i hodowca warzyw, specjalizujący się głównie w pomidorach. Jego plantacje znajdują się w okolicach Jeziora Nezyderskiego. T-shirt - to tradycyjna pamiątka z wakacji. Jeśli tylko koszulka jest wykonana z dobrej jakości bawełny, może być naprawdę udanym i oryginalnym prezentem. Oczywiście na pamiątkowe T-shirty wybieramy te z jakimś ciekawym napisem czy logo. Austria to prawdziwa skarbnica dla kolekcjonerów. Znajdziemy tu oryginalne magnesy na lodówkę, kamienie szlachetne, szklane kule śnieżne, pluszowe maskotki, piękne wyroby ceramiczne czy dzwonki – dla każdego coś miłego w zależności od zainteresowań. Pocztówki - to najprostszy, bardzo tani, a jednocześnie najbardziej wymowny prezent. Czyż to nie wspaniałe uczucie, dostać kartkę pocztową z odległego zakątka świata? Pocztówka to wiele plusów w jednym: zdjęcie widoku w dobrej jakości, świadectwo pamięci, dowód pewnego wysiłku i kilka słów skreślonych własną ręką darczyńcy. Taki prezent jest mile widziany zawsze i wszędzie.
Kuchnia i napoje
Gdy już przeszliśmy temat atrakcji turystycznych Austrii proponuję dowiedzieć teraz co nie co na temat kuchni autriackiej. Kuchnia jest znakomita, dość podobna do polskiej i powinna większości z nas (poza tymi, którzy preferują lekkie dania śródziemnomorskie) przypaść do gustu, bo przecież klasyczny Wiener Schnitzel (sznycel wiedeński) to niemalże polski schabowy. W kuchni dominują ziemniaki, ser i mięso wszelakich rodzajów. Polecamy lokalne specjały: szparagi w różnej postaci, np. jako krem (bardziej tradycyjną zupą jest oczywiście cebulowa), w klimatycznej restauracji Stegerbräu w Radstadt można spróbować Pongauer Holzhackernock'n Kasnock’n mit Speck und würzigen Nock’nkas, który wcale nie ciągnie się, jak jego nazwa (to rodzaj zapiekanki ziemniaczano-serowej z boczkiem podawanej na gorącej patelni; w jeszcze większym skrócie: kaloryczna pycha!) Oczywiście z piwem, bo nie dość że w Austrii jest znakomite, to w Stegerbräu warzą je sami. A co z napojami? We wszystkich regionach Austrii w grudniu można natomiast trafić na Christkindlmarkt. Tam napijemy się aromatycznego Glühwein czy słodkiego Bratapfelpunsch, napoju alkoholowego z pieczonych jabłek. Jesienią zaś w restauracjach króluje Sturm, czyli wino na bardzo wczesnym etapie fermentacji. Choć Austria nie słynie z wina w takim stopniu jak Chile, Francja czy Australia, jej mieszkańcy sami uważają się za naród winiarski i nie ma w tym przesady, gdyż nawet najtańsze wina z austriackich sklepów są bardzo dobre, zaś w Styrii (i nie tylko) na obiad serwowana jest… zupa winna. Wino często podaje się tu z tonikiem lub Sprite’m (tzw. Sauersüß) – obie pozycje z pewnością przypadną do gustu paniom. Nie wiedzieć czemu, Austriacy uwielbiają wszelkie napoje gazowane. Woda gazowana dodawana jest praktycznie wszędzie (w szczególności do soku jabłkowego), co łatwo jest ustalić na podstawie nazwy napoju: będzie się on nazywał gespritzt. Austria to również ojczyzna popularnego napoju energetycznego i oczywiście znakomitego piwa.
Przykładowe ceny
Przykładowe ceny (w euro) 1kg chleba 1,50-3 ; 1 bułka 0,20-0,30 ; 1/4 kg masła od 1,- ; 1l mleka 0,65-1,10 ; 1l wody mineralnej 0,25-0,50 ; 100g sera żółtego 0,75-2,30 ; 1 opakowanie twarożku ok. 1,- ; 1 kg owoców (jabłka, pomarańcze, banany) 0,70-2,20 (zależnie od gatunku, sezonu i sklepu) Przykładowe ceny w restauracjach (w euro) 1 hamburger 1,80-3,60 ; 1 porcja frytek ok. 1 ; kiełbaski z rusztu 2,10-2,50 ; 1 filiżanka kawy 1,80-2,90 ; 1 filiżanka herbaty 1,50-1,80 ; sok, cola, woda mineralna 1,50-1,80 ; piwo 2,20-2,90 ; 1 kieliszek wina 2,20-2,90 ; ciastko 2,20-2,90 ; trzydaniowy posiłek 10,00-30,00 (zależnie od kategorii lokalu i regionu)
Ciekawostki i podsumowanie
Na sam koniec dodam jeszcze parę ciekawostek, które powinny Ciebie zaciekawić. - Gęstość zaludnienia wynosi 100 osób/km2. - Popularnymi sportami są piłka nożna, narciarstwo alpejskie, jazda na snowboardzie i skoki narciarskie. - Narodową potrawą jest sznycel wiedeński. - Kraj ten jest około 4 razy mniejszy od Polski. - Średnia długość życia wynosi 79 lat. - Główna religią jest katolicyzm, 68%. - Kraj ten zamieszkuje 55 000 Polaków. - Flaga narodowa Austrii jest jedną z najstarszych na świecie. Pochodzi z 1191 roku. Podsumowując myślę, że udało mi się przedstawić ten oto kraj w jak najlepszy sposób. Teraz pozostało zwiedzić Austrię, wraz z jego miastami i jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat Austrii. Również serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stronek, gdzie znajdziesz więcej atrakcyjnych i ciekawych ofert również do innych krajów: www.geotour.com.pl lub www.superwakacje.com.pl
Informacje
 • Nazwa
 • Geografia
 • Klimat
 • Strefa czasowa
 • Język
 • Waluta
 • Atrakcje
 • Pamiątki
 • Kuchnia i napoje
 • Przykładowe ceny
 • Ciekawostki i podsumowanie
Newsletter
Promocje na e-mail
Geotour - Biuro Podróży [ www.geotour.com.pl ]Geotour - Lato 2019 [ www.geotour.turystyka.net ]HotelGuide - Rezerwacja Hoteli [ www.hotelguide.pl ]Norwegian - Norweskie Tanie Linie Lotnicze [ www.norwegian.net.pl ]Bilety Autobusowe Online [ www.biletyautobusowe.com.pl ]Tanie Przeloty [ www.tanieprzeloty.com.pl ]TANIE BILETY AUTOKAROWE [ EUROTICKET ONLINE ]Superwakacje Portal Turystyczny [ www.superwakacje.com.pl ]Ticket-on-Line [ www.ticket-on-line.pl ]Pielgrzymki [ www.pielgrzymki.info.pl ]Wycieczki [ www.wycieczki.net.pl ]Hotelguide [ www.hotelguide.pl ]
Copyright by KSI Media 2014. All rights reserved. Opublikowane na stronach materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.